poniedziałek, 30 listopada 2009

Książka o Rycie Francuskim!


Do niedawna próżno było szukać jakichś informacji na temat tego Rytu w polskojęzycznej literaturze lub w rodzimej części internetu. Ryt Francuski owiany był mgłą tajemnicy. Smaczku całej sprawie dodawał fakt, że chyba żaden inny Ryt stosowany w wolnomularskich Świątyniach, nie ewoluował przez wszystkie lata w takim stopniu jak ten. Tak było do niedawna. Teraz, każdy z nas może mieć w swojej wolnomularskiej biblioteczce, pozycję książkowa, która jako pierwsza odkrywa przed nami historię oraz charakterystykę tego Rytu.

Mowa tutaj o książce Pana Karola Wojciechowskiego noszącej tytuł "Ryt Francuski: od alchemii do racjonalizmu. Historia, struktura i doktryna obrządku nowoczesnego ‒ od początków masonerii francuskiej aż do czasów współczesnych".

Karol Wojciechowski to wieloletni badacz historii wolnomularstwa oraz członek kolegium redaktorskiego portalu Wirtualny Wschód Wolnomularski.

Jego książka to prawdziwy skarb dla tych, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę w zakresie wolnomularstwa. To pełne kompendium wiedzy, na temat Rytu przez wiele lat zapomnianego i często traktowanego na przestrzeni dziejów jak "gorszy kuzyn" innych znanych Rytów.

Autor prowadzi czytelnika "za rękę", przez historyczne zawiłości tematu w taki sposób, że zrozumienie zagadnienia nie nastręcza trudności. Zwraca uwagę na to co łączy Ryt Francuski z innymi Rytami. Tłumaczy, dlaczego ten Ryt na przestrzeni dziejów tak bardzo się zmieniał i co było powodem tego, że nie tak dawno został przywrócony na należne mu - ważne miejsce - wśród innych obrządków.

Karol Wojciechowski nie traktuje Rytu francuskiego jako jedynie właściwego i najbliższego pryncypiom wolnomularskim. Można powiedzieć, że
stara się uwypuklić cechy wspólne z innymi rytami wskazując na to, że RF miał bardzo duży wpływ na ich obecną postać. Trzeba przyznać, że udaje mu sie to znakomicie.

Jest to pozycja którą można śmiało polecić nie tylko adeptom Sztuki Królewskiej, ale także i profanom czyli osobom nie związanym ze strukturami zakonnymi. Książkę można zamówić poprzez portal WWW lub portal Racjonalista.pl

Osobiście bardzo zachęcam do tej lektury.

Z dość obszernym fragmentem możecie się państwo zapoznać klikając tutaj

Pozdrawiam
Krzesimir Asman


fot. www.wolnomularstwo.pl

1 komentarz: