piątek, 5 lutego 2010

Polskie blogi

Witam Państwa po ponad dwóch miesiącach przerwy.

Na początku muszę z przykrością stwierdzić, że zmniejszyła się liczba polskojęzycznych blogów wolnomularskich. Dnia 20.01.2010 Jan Szary podjął decyzję o zaprzestaniu prowadzenia swojej strony. Wielka szkoda, że przy okazji postanowił usunąć cały materiał jaki się tam znajdował - a ten był naprawdę imponujący.

Na pocieszenie trzeba jednak wspomnieć, że wznowił swoją aktywność autor bloga Wolnomularska Izba Rozmyślań - Bartosz Szczęsny.

Równie mocno cieszy mnie, powstały pod koniec ubiegłego roku blog, którego autorem jest inicjowany niedawno w Wielkiej Loży Francji - Jerzy Zawrat.
Pojawia się tam co raz więcej informacji, związanych z wolnomularstwem francuskim ale nie tylko. To bardzo ciekawy głos w dyskusji o masonerii.


W tym momencie można powiedzieć, że istnieją trzy polskojęzyczne blogi wolnomularskie (włącznie z moim ;) )

Cały czas staram się zabrać do napisania materiału o sprawie kobiet w wolnomularstwie jednak natłok obowiązków skutecznie mi to uniemożliwia.Pozdrawiam
Krzesimir Asman

13 komentarzy:

 1. Witaj.Domyślam się że jesteś masonem dla pewności zrobie mały test http://img689.imageshack.us/i/szyfrm.jpg/
  Zaszyfrowałem wiadomość jeśli jesteś masonem na pewno odgadniesz (choć każdy może to rozwiązać)
  Ale chciałem porozmawiać o czymś innym aczkolwiek jestem zainteresowany dołączeniem do wolnomularstwa i interesuje mnie to jak to wygląda, czy po prostu idę do jednej loż i mówie że chce być masonem (wątpie) czy proces jest bardziej skomplikowany.Odpowiedz szybko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć jestem wielkim mistrzem Wolnomularstwa, znają mnie nawet Indianie z amazonki. Moge dołączyć Cię do mojej lolży Masońskich montowaczy batonów, jeżeli mi obciagniesz, pozdrawiam odpowiedz szybko.

   Usuń
 2. Baa - drogi Wojtku a jak sprawdzisz czy kolega Krzesimir odgadł? Bo ja na przykład nie mam pojęcia co "ważnego" jest tam zakodowane...A moje związki z lożą no cóż...
  Proponuje dużo czytaj - znacznie więcej niż teraz - znajdź odpowiednie lektury najlepiej na www.wolnomularstwo.pl. Jest tam podstrona na temat stosownych lektur.
  Bardzo ciężko pracuj nad sobą - być może, jak dorośniesz do "odpowiedniego wieku" kiedyś zostaniesz "zaproszony". Bo zapisać się do masonerii - niestety - nie można - taka to organizacja że nie ma do niej naboru.
  Pozdrawiam Ciebie serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Po lekturze Dana Browna chyba każdy jest w stanie odszyfrować "mały test".

  Pozdrawiam.
  Miłosz

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuje za rychłą odpowiedź, lecz chciałem jeszcze dodać że moja chęć dołączenia do loży nie wzięła się z nikąd, aczkolwiek byłem "normalnym" zwolennikiem teori spiskowych, wiadomo NWO i takie tam.Lecz od około 4 czy 3 lat zacząłem dogłębnie się tym interesować i zobaczyłem że nic nie jest takie jak na początku myślałem.Chce po prostu powiedzieć że nie jest to decyzja spontaniczna, oraz że dużo nad tym myślałem.Czeka mnie kariera wojskowa, w jednostkach specjalnych prawdopodobnie pojadę do Afganistanu,a to oznacza że jeszcze długa droga przedemną.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miłoszu - a od kiedy to Dan Brown jest "specjalistą" w sprawach masonerii?!!!
  Wojtku - jeśli masz ukończone 25 lat i jesteś nie karany sądownie (to bardzo ważne!) możesz złożyć aplikacje albo do loży najbliższej twojego miejsca zamieszkania - adresy bezpośrednie są na stronie www.WLNP.pl (jeśli interesuje Ciebie wolnomularstwo tradycyjne) albo bezpośrednio do Wielkiego Sekretariatu a z tamtą skierują twój list do stosownej loży. Jeśli interesuje Ciebie Wolnomularstwo Liberalne proponuję kontakt z Wielkim Wschodem Polski na stronie www.wolnomularstwo.pl. Nie oczekuj szybkiej reakcji - wykazuj się choćby w internecie zainteresowaniem. Staraj się nawiązać rozmowę z którymś z braci piszących na internetowych forach - jest takie jedno - chociażby www.wolnomularstwo.eu Czasem trzeba poczekać kilka lat. Wolnomularstwo nie działa jak normalne stowarzyszenia. Ktoś z Mistrzów musi zauważyć twoje działanie, musi zarekomendować twoje wstąpienie (ja tego zrobić nie mogę) - dopiero wtedy zostanie z Tobą nawiązany kontakt i zostanie przeprowadzona procedura. Która też trochę trwa. I pamiętaj, że nie zawsze może być tak, że spotkanie z kimś z loży - gwarantuje "przyjęcie".Ale jeśli masz "w sobie determinację" naprawdę interesujesz się tematem - masz jakiekolwiek pojęcie o różnicach, rytach wolnomularskich, historii wolnomularstwa, będziesz aktywnie brał udział w dyskusjach, zrobisz coś. Wtedy masz szansę. Ja moge życzyć ci tylko powodzenia
  Jan

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuje za odpowiedź, widze że musze zacząć od dziś, i znowu potweirdza się stara dobra zasada że cierpliwość popłaca, tak więc jeszcze raz dziękuje za odpowiedź już teraz mam plan na najbliższe lata, dobrze że historia to moje zamiłowanie, nie zacznę od zera.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ależ Panie Janie ja nigdzie nie twierdze że Dan Brown jest "specjalistą" w sprawach masonerii. Napisałem tylko iż jeśli się przeczyta jego nową książkę można rozwiązać szyfr który zamieścił Pan Wojtek. Dana Browna uważam tylko za dobrego autora powieści sensacyjnych nic po za tym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ależ Wojtek sugerował, że jak odczytam ów kod świadczyć to będzie o moim masoństwie. A to ma się tak do wtajemniczenia jak pięść do nosa. Prawdą jest że istniał kiedyś kod masoński - sam wiem, że w bibliotece w Opolu znajdują się listy Clasa von Haugwitza (mistrza loży w Jenie i wysokiego dostojnika loży krajowej - premiera rządu pruskiego z czasów Fryderyka II pisane kodem masońskim (prawdopodobnie dotyczą one rytuału, gdyż tylko rytuał był w takich listach "kodowany")
  Żeby zostać choćby masońskim uczniem trzeba niestety dość się naczekać i napracować. I znajomość kodów czy znaków czy uścisków rąk wcale nie świadczy o członkostwie w Zakonie a co o tym świadczy - no cóż to już przekona się każdy z Was, jeśli zostanie przyjęty...

  OdpowiedzUsuń
 9. Dopiero dzis odkrylem istnienie tego blogu z czego jestem niezmiernie rad. chcialbym pozdrowic Pana Krzesimira i zyczyc Mu duzo wytrwalosci w jego tworzeniu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Informuję, że wróciłem do prowadzenia blogów - http://www.masoneriadlaopornych.blogspot.com/ oraz
  http://dawneloze.blogspot.com/

  Serdecznie zapraszam

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam .Niedawno odkryłam ten Blog .Zainspirowana Dobrzycką legendą podążam ścieżką szukając informacji ,A moją
  " przygodę " z wiedzą na temat Wolnomularstwa zaczęłam od Naszej Klasy .

  Cieszę się że istnieją Blogi i Fora o Wolnomularstwie .

  Panie Krzesimirze Wszystkiego dobrego i wiele wytrwałości . Z Pozdrowieniami Ewa:)

  OdpowiedzUsuń
 12. wolnomularstwo, wiedza modrosc do poznania aułrą magi odziana czy karzdemu dana do poznania. rozmyslac poznawac uczyc sie od braci mysl wdrąrzac budowac trwac na wieki.

  OdpowiedzUsuń