sobota, 24 maja 2014

Powroty, zmiany, Trójkąt wolnomularski Fides

No i stało się po ponad czterech latach postanowiłem powrócić do prowadzenia bloga o tematyce wolnomularskiej. Jak dużo będzie się tutaj działo -ciężko powiedzieć.

Ciężko to określić, ponieważ u nas masonów panuje następująca hierarchia:
- rodzina
- praca
- wolnomularstwo
a jak wiadomo wszem i wobec pierwsze dwa obszary życia są na tyle zajmujące , że często brakuje człowiekowi czasu na cokolwiek więcej.

Nie oznacza to rzecz jasna, że masoneria ma dla nas - wolnomularzy - drugorzędne znaczenie. Wychodzimy jednak z założenia, że nie da się być dobrym masonem, jeżeli nie jest się dobrym rodzicem, współmałżonkiem/partnerem oraz, jeżeli nie wywiązujemy się w sposób uczciwy ze swoich obowiązków zawodowych.Wolnomularstwo ma, natomiast za zadanie pomagać nam w tym aby być lepszym człowiekiem. Takie to troszkę zamknięte koło.

W naszym polskim świecie masońskim dzieje się dużo i myślę, że będzie się działo jeszcze więcej. W minionym roku miało miejsce w Polsce kilka bardzo ciekawych wystaw poświęconych tematyce wolnomularskiej zarówno w kontekście symbolizmu jak i działalności masonerii w Polsce jako takiej.
W styczniu br. powstał w Gdańsku Trójkąt wolnomularski "Fides", którego sam mam zaszczyt być członkiem. W niedługim czasie przekształci się on w Lożę co pozwoli tym Siostrom i Braciom, którzy mieszkają w Trójmieście i okolicach na regularne uczestniczenie w pracach "na swoim podwórku". Trójkąt powstał w ramach Zakonu "Wielkiej Loży Kultur i Duchowości". Jest to obediencja pod auspicjami której, w Polsce bardzo prężnie pracują już trzy Loże :
- Erasmus Noterdamus na W:. Ustronia
- Ul na W:. Torunia
- Jan Henryk Dąbrowski na W:. Warszawy

Trójkąt Fides został powołany przez Siostry i Braci z Loży Ul.
 

1 komentarz:

  1. Coś nikłe zainteresowanie :D Macie Państwo już 3 loże, to pewnie myślicie o utworzeniu własnej obediencji? Ciekawe co na to masoni z Wielkiego Wschodu i Wielkiej Loży...

    OdpowiedzUsuń